送彩金38可提现澳门-澳门网站彩金-首页

  
  

Yang Xingshi, Chief Accountant and Member of the Party Leadership Group of China State Railway Group Co., Ltd.

?Published:2020-12-24 ?【字体:??

  Yang Xingshi, male and of Han ethnicity, was born in January 1965 in Hu County, Shaanxi Province. He started his career in July 1987 and joined the Communist Party of China in January 1985. He graduated from Chang’an University majoring in transportation financial accounting with a postgraduate degree and a doctors degree in engineering.

  He is currently Chief Accountant and Member of the Party Leadership Group of China State Railway Group Co., Ltd.

  1983.09-1987.07 Major in Transportation Finance and Accounting, Department of Economics, Chang’an University

  1987.07-1993.09 Staff Member and Senior Staff Member, General Office of Financial Accounting Department, Ministry of Communications

  1993.09-1995.03 Senior Staff Member, General Office of Financial Accounting Department, Ministry of Communications

  1995.03-1997.10 Deputy Director, Enterprise Finance Office, Financial Accounting Department, Ministry of Communications

  (1996.10-1997.07 Study at the University of Antwerp, Belgium as an in-service postgraduate majoring in port management, obtaining a master degree in engineering)

  1997.10-1998.07 Director, Business Finance Office, Financial Accounting Department, Ministry of Communications

  1998.07-2000.12 Assistant Director, Department of Finance and Accounting, Ministry of Communications

  2000.12-2006.12, Deputy Director General, Department of Finance, Ministry of Communications

  (2005.03-2005.07 Young and Middle-aged Cadres Training at Party School of the Central Committee of CPC; 2006.09-2006.12 Training at Duke University, United States organized by the State Administration of Foreign Experts Affairs)

  2006.12-2009.03 Deputy Director of MSA, Ministry of Communications

  2009.03-2010.11 Director, Department of Finance, Ministry of Transport

  (2006.03-2009.06 On-the-job postgraduate majoring in transportation planning and management at School of Economics and Management, Changan University, obtaining a doctor degree in engineering)

  2010.11-2011.01 Deputy Secretary of Zhenjiang Municipal Party Committee, Jiangsu Province (director-general level)

  2011.01-2013.04 Deputy Secretary of Lianyungang Municipal Party Committee and Major of Lianyungang City, Jiangsu Province

  2013.04-2014.01 Secretary of Zhenjiang Municipal Party Committee, Jiangsu Province

  2014.01-2014.09 Secretary of Zhenjiang Municipal Party Committee and Director of Standing Committee of Zhenjiang Municipal Peoples Congress

  2014.09-2015.01 Secretary of Lianyungang Municipal Committee, Jiangsu Province

  2015.01-2018.02 Secretary of Lianyungang Municipal Party committee and Director of Standing Committee of Municipal Peoples Congress

  2018.02-2018.03 Secretary of the Party Leadership Group of Department of Finance, Jiangsu Province and Secretary of the Party Leadership Group of Provincial Local Taxation Bureau

  2018.03-2018.07 Secretary of the Party Leadership Group of Department of Finance, Jiangsu Province, Secretary of the Party Leadership Group of Jiangsu Provincial Local Taxation Bureau and Secretary of the Party Leadership Group of Local Taxation Bureau

  2018.07-2020.11 Deputy General Manager, Chief Accountant and Member of the Party Leadership Group of China Three Gorges Group Co., Ltd.

  2020.11-    Chief Accountant and Member of the Party Leadership Group of China State Railway Group Co., Ltd.

附件:
回到顶部
  

送彩金38可提现澳门|澳门网站彩金

XML 地图 | Sitemap 地图